وادی ایمن

۴ مطلب در خرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

 

 

خداوند حکیم قرآن را برای هدایت انسان فرستاده است، قرآنی که در هر سطر آن پندهای بی کرانی نهفته است...

برای دریافت این حقایق تدبر و تعقل و مطالعه و البته قلبی پاک لازم است چراکه که در خود قرآن آمده است:

وَ نُنزَّلُ مِنَ الْقُرْءَانِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ  وَ لَا یَزِیدُ الظَّلِمِینَ إِلَّا خَسَارًا( اسراء آیه 82(

ترجمه: ما قرآن را نازل مى‏کنیم که مایه شفاء و رحمت مؤمنان است‏؛ ولى ستمگران، جز خسران و زیان بیشتر، چیزى بر آنها نمى‏افزاید.

 آری قرآن نور است و برای دریافت حقایق آن باید نور شد و الّا ظلمت، نور را درک نمی کند و محال است در مکان و زمان واحد نور و ظلمت با هم جمع شوند...

(خدا کند که از ظالمان نباشیم چه آنها که با تجاوز به حقوق دیگران، در حق دیگران ظلم می کنند، چه آنها که با انجام معاصی، در حق خود، ظلم می کنند و چه آنها که با نافرمانی در مقابل مولا، در حق پروردگارشان ستم روا می دارند.)

پس باید با عمل صحیح و دوری از گناه، درون را پاک کرد تا قلب نورانی و آماده گردد.

با این مقدمه کوتاه به بحث اصلی می پردازم:

خداوند در قرآن می فرماید:

 إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُواْ إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ وَکَانَ الشَّیْطَانُ لِرَبِّهِ کَفُورًا (اسرا آیه 27)

ترجمه: اسرافکاران با شیاطین برادرند و شیطان نسبت به پروردگارش ناسپاس بود

 

بله! اسراف کاران برادران شیطان هستند اما چرا خداوند شخص مسرف را برادر شیطان دانسته؟ با دقت در ادامه آیه پی می بریم که وجه برادری آنها با شیطان هم ذکر شده :"ناسپاس بودن نسبت به پروردگار".

شیطان نعمت های فراوانی داشت از توفیق عبادت چند هزار ساله تا همنشینی با ملائک تا قدرت های فراوان ( که الان همه را در راه گمراهی انسان به کار می برد!)، او با وجود این همه نعمت، با مخالفت امر پروردگارش( در جریان سجده نکردن به حضرت آدم(ع) ) نسبت به پروردگار خود ناسپاسی کرد.

شخص مسرف هم با هدر دادن نعمت های پروردگار و خرج کردن و مصرف کردن نعمت های پروردگار در جای غیر صحیحش نسبت به خداوند ناسپاسی می کند.

همان طور که ملاحظه می کنید محدوده اسراف فقط شامل نعمت های مادی نیست چراکه خداوند شیطان را به خاطر کفران نعمت های معنوی اش ناسپاس می خواند... این مطلب که محدوده اسراف محدوده بسیار گسترده ای است و برای آنکه برادر شیطان نباشیم باید در همه این محدوده درست عمل کنیم کار را برای ما خیلی سخت کرده است!

 

حالا سوال این است که:

·        اسراف به چه معنا است و شامل چه مواردی می شود؟

·        چه خطری مسرفان را تهدید می کند؟

·        آیا ما جزء اسراف کنندگان هستیم؟

·        آیا اسراف یک فرهنگ است؟ راه علاج اسراف چیست؟

سعی می کنم  در پست های آینده پاسخ این سوالات را تاحدودی بیان کنم،

 

از دوستان عزیزم هم می خواهم با نظرات ارزنده شان، در این راه  مرا یاری دهند...

 

 

 

  • وادی ایمن


مقام معظم رهبری با ذکر خاطره ای رابطه خوب خود را با جوانان این گونه بیان میکند : مسجدی که بنده نماز می‌خواندم، بین نماز مغرب و عشا هیچ وقت داخل مسجد جا نبود؛ همیشه بیرون مسجد هم جمعیت متراکم بود؛ هشتاد درصد جمعیت هم از قشر جوان بودند؛ برای خاطر اینکه با جوان تماس می‌گرفتیم.

در همان سالها پوستین های وارونه مد شده بود و جوانان خیلی اهل مد آن را می‌پوشیدند.
یک روز دیدم جوانی که از این پوستین های وارونه پوشیده، صف اول نماز در پشت سجاده من نشسته است؛ یک حاجی محترم بازاری هم که مرد خیلی فهمیده‌ای بود و من خیلی خوشم می‌آمد که او در صف اول می‌نشست، در کنار این جوان نشسته بود.

دیدم رویش را به این جوان کرد و چیزی در گوشش گفت و این جوان یکباره مضطرب شد. برگشتم به آن حاجی محترم گفتم چه گفتی؟ به جای او ، جوان گفت : چیزی نیست. فهمیدم که این آقا به او گفته که مناسب نیست شما با این لباس در صف اول بنشینید!

گفتم نه آقا، اتفاقاً مناسب است شما همین‌جا بنشینید و تکان نخورید! گفتم حاجی! چرا می‌گویی این جوان عقب برود؟ بگذار بدانند که جوان با لباسی از جنس پوستین وارونه هم می‌تواند بیاید به ما اقتدا کند و نماز جماعت بخواند.

سخن مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی(1376/3/26): 

برادران! اگر پول و امکانات هنری نداریم، اگر فعلاً ترجمه قرآن به زبان سعدی زمانه را نداریم، «اخلاق» که می‌توانیم داشته باشیم؛ «فی صفه` المؤمن بشره فی وجهه و حزنه فی قلبه». با اخلاق، سراغ این جوانان و دلها و روحها و ورای قالب هاشان بروید؛ آن وقت تبلیغ انجام خواهد شد.  • وادی ایمن

آیت الله حق شناس (ره) : این روایت از ابو حمزه ثمالی است که از اصحاب خاص اباعبدالله علیه السلام است.قال ابوعبدالله علیه السلام: صلاة اللیل تحسن الوجه و تحسن الخلق و تطیب الریح و تدر الرزق و تقضی الدین وتذهب بالهم و تجلوالبصر علیکم بصلاة اللیل فانها سنه نبیکم و مطردة الداء عن اجسادکم. الدعوات ، قطب الدین راوندی /77

نماز شب بخوان! که حضرت فرمود: با نماز شب خواندن هم صورتت نیکو می شود، هم خُلقت نیکو می شود، هم بوی خوب پیدا می کنی، هم رزقت زیاد می شود، هم دُیُون و قرض های شما ادا می شود، هم غصه های شما برطرف می شود، هم چشم شما باز می شود و جلا پیدا می کند. اینها همه نتیجه نماز شب خواندن است.

در روایت دیگری بیان شده است که اگر کسی دروغ بگوید، یا عملاً دروغ بگوید و یا یک مرتبه ای از مرتبه های دروغ را داشته باشد؛ از نماز شب محروم می ماند. و وقتی که محروم ماند، از رزقش محروم می ماند.

اما حضرت فرمود: نماز شب، سنت پیغمبر شماست.«مطردة الداء عن اجسادکم». بلکه، دردها را دوا می کند. شاید برخی تصورکنند که فقط دردهای روحی مورد نظر ایشان است و لیکن حضرت می فرماید: درد را از بدنهای شما می برد »مطردة الداء عن اجسادکم«  حجابها را از قلب شما می برد، شما را مقرَّب قرار می دهد.

مخصوصاً آن وقتی که جوان برای نماز شب بلند می شود؛ اما خوابش می آید و سرش به این طرف و آن طرف می رود، چانه اش پایین می افتد، پروردگار درهای آسمان را باز می کند و خطاب به ملائکه می فرماید: »انظروا الی عبدی«   منتهی المطلب طبع جدید العلامة الحلی ج4/19) یعنی به بنده ی من نگاه کنید! خداوند علیّ اعلی افتخار می کند که ببینید این بنده ی من کاری را که بر او واجب نکرده ام، چگونه بجا می آورد!

پروردگار می فرماید: من سه چیز به او مرحمت می کنم. اول اینکه موفق به توبه اش می کنم، موفق به توبه ی نصوح و قاطع می کنم. (این هم جواب آن کسی که از من پرسید که هر چه توبه می کنم، باز می شکنم) دوم اینکه گناهانش را می آمرزم و سوم هم رزق وسیعی نصیب او می کنم.

 

منبع

  • وادی ایمن


کلیپ تصویری کوتاه از استاد شجاعی درباره امام زمان + متن در ادامه مطلب ...

  • وادی ایمن